Spring Jubilee 2008

Adult Bronze Ladies Free Skating

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Breana Buckley, Peninsula SC 1 1 1 1 1 5/1  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lisa Erle* Dublin, CA
Assistant Referee
Accountant Jean Fahmie Fremont, CA
Judge 1 Lisa Erle* Dublin, CA
Judge 2 Joyce Burden San Carlos, CA
Judge 3 Charlotte Canida San Francisco, CA
Judge 4 Sam Singer San Francisco, CA
Judge 5 Katherine Specht Napa, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 06:04PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Bronze Pro-Am Dance Class II - Ten Fox

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Susan Volmer, Capital City FSC
Peter Sasmore, = Professional
1 1 3 2/1  
2. Debbie Hao, Peninsula SC
Ben Westenberger, Professional
2 2 2 3/2  
3. Laura Elmufdi, Peninsula SC
Peter Sasmore, Professional
3 3 1 3/3  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Sam Singer San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Avonia Dondero Walnut Creek, CA
Judge 1 Joyce Burden San Carlos, CA
Judge 2 Elaine Ettman Sunnyvale, CA
Judge 3 Robin Pape Los Gatos, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 10:16AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Bronze Solo Dance - Hickory Hoedown

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Tanisha Shankar, Peninsula SC 1 3 1 2/1  
2. Susan Volmer, Capital City FSC 2 1 3 2/2 TOM 3
3. Amanda Burtness, Vaca Valley FSC 3 2 2 2/2 TOM 4

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Sam Singer San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Beth Bottos San Jose, CA
Judge 1 Joyce Burden San Carlos, CA
Judge 2 Elaine Ettman Sunnyvale, CA
Judge 3 Robin Pape Los Gatos, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 10:07AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Gold Pro-Am Dance Class I - Viennese Waltz

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Alice Ho, Peninsula SC
Ben Westenberger, Professional
1 1 1 3/1  
2. Claire Miller, Capital City FSC
Peter Sasmore, = Professional
2 2 2 3/2  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Howard Taylor Walnut Creek, CA
Assistant Referee
Accountant Beth Bottos San Jose, CA
Judge 1 Howard Whelan Grass Valley, CA
Judge 2 Joan Burns Millbrae, CA
Judge 3 Sam Singer San Francisco, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 11:50AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Gold Pro-Am Dance Class II - Quickstep

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Carol Lewis, Peninsula SC
Peter Sasmore, Professional
1 1 2 2/1  
2. Robert Olson, Peninsula SC
Megan Brown, Professional
2 2 1 3/2  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Howard Taylor Walnut Creek, CA
Assistant Referee
Accountant Avonia Dondero Walnut Creek, CA
Judge 1 Howard Whelan Grass Valley, CA
Judge 2 Joan Burns Millbrae, CA
Judge 3 Sam Singer San Francisco, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 11:57AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Gold Solo Dance - Starlight Waltz

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Devin Wang, St. Moritz ISC 2 1 1 2/1  
2. Casey Brodsky, St. Moritz ISC 1 2 2 3/2  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Howard Taylor Walnut Creek, CA
Assistant Referee
Accountant Beth Bottos San Jose, CA
Judge 1 Howard Whelan Grass Valley, CA
Judge 2 Joan Burns Millbrae, CA
Judge 3 Sam Singer San Francisco, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 11:42AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Intermediate Free Dance

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Elliana Pogrebinsky, Peninsula SC
Ben Westenberger, = Professional
1 1 1 3/1  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Howard Taylor Walnut Creek, CA
Assistant Referee
Accountant Jean Fahmie Fremont, CA
Judge 1 Howard Whelan Grass Valley, CA
Judge 2 Joan Burns Millbrae, CA
Judge 3 Sam Singer San Francisco, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 12:07PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Junior Theatre on Ice Choreographic Exercise

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Redwood City, Individual Mbr. 1 2 1 1 1 4/1  
2. Ice Crystals, Peninsula SC 2 1 2 2 2 5/2  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lisa Erle* Dublin, CA
Assistant Referee
Accountant Ellen Izuka* San Carlos, CA
Judge 1 Joan Burns Millbrae, CA
Judge 2 Sam Singer San Francisco, CA
Judge 3 Lisa Hernand Riverbank, CA
Judge 4 Mary Panyan Los Gatos, CA
Judge 5 Howard Whelan Grass Valley, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 07:28PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Junior Theatre on Ice Free Skating

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Redwood City, Individual Mbr 1 1 2 2/1  
2. Ice Crystals, Peninsula SC 2 2 1 3/2  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Charlotte Canida San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Beth Bottos San Jose, CA
Judge 1 Joyce Burden San Carlos, CA
Judge 2 Elaine Ettman Sunnyvale, CA
Judge 3 Jackie Paytas Pleasant Hill, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 10:04PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Open Juvenile Girls Free Skating

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Kelsey Lucas, Vaca Valley FSC 1 1 2 1 1 4/1  
2. Mayu Shiomi, Palomares FSC 2 2 1 2 3 4/2  
3. Samantha van Gogh, Peninsula SC 3 4 3 3 5 3/3  
4. Hannah Fingerhut, Palomares FSC 4 5 5 4 2 3/4 TOM 10
5. Oksana Brinson, Palomares FSC 5 3 4 5 4 3/4 TOM 11

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lisa Erle* Dublin, CA
Assistant Referee
Accountant Avonia Dondero Walnut Creek, CA
Judge 1 Lisa Erle* Dublin, CA
Judge 2 Joyce Burden San Carlos, CA
Judge 3 Charlotte Canida San Francisco, CA
Judge 4 Sam Singer San Francisco, CA
Judge 5 Katherine Specht Napa, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 06:01PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pixie Boys Free Skating

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Daniel Edmunds, Peninsula SC 1 1 1 2 1 4/1  
2. Roger Kim, SC of San Francisco 2 2 2 1 2 5/2  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lisa Erle* Dublin, CA
Assistant Referee
Accountant Page Schorer El Cerrito, CA
Judge 1 Denise Barton-Leto San Jose, CA
Judge 2 Dianne Clendenin Santa Rosa, CA
Judge 3 Lisa Hernand Riverbank, CA
Judge 4 Susan Stokes Milpitas, CA
Judge 5 Pam Vanderzalm Berkeley, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 04:06PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pixie Girls Free Skating

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Madison Nii, ISC of Fresno 1 1 2 1 1 4/1  
2. Sasha Bulatov, ISC of Fresno 2 2 1 2 2 5/2  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lisa Erle* Dublin, CA
Assistant Referee
Accountant Avonia Dondero Walnut Creek, CA
Judge 1 Denise Barton-Leto San Jose, CA
Judge 2 Dianne Clendenin Santa Rosa, CA
Judge 3 Lisa Hernand Riverbank, CA
Judge 4 Susan Stokes Milpitas, CA
Judge 5 Pam Vanderzalm Berkeley, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 03:54PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Gold Pro-Am Dance Class I - Paso Doble

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Alice Ho, Peninsula SC
Ben Westenberger, Professional
1 1 1 3/1  
2. Claire Miller, Capital City FSC
Peter Sasmore, = Professional
2 2 2 3/2  
3. Elliana Pogrebinsky, Peninsula SC
Ben Westenberger, = Professional
3 3 3 3/3  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Howard Taylor Walnut Creek, CA
Assistant Referee
Accountant Jean Fahmie Fremont, CA
Judge 1 Howard Whelan Grass Valley, CA
Judge 2 Sam Singer San Francisco, CA
Judge 3 Susan Stokes Milpitas, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 11:28AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Gold Pro-Am Dance Class II - Kilian

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Robert Olson, Peninsula SC
Megan Brown, Professional
1 1 1 3/1  
2. Carol Lewis, Peninsula SC
Peter Sasmore, Professional
2 2 2 3/2  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Howard Taylor Walnut Creek, CA
Assistant Referee
Accountant Page Schorer El Cerrito, CA
Judge 1 Howard Whelan Grass Valley, CA
Judge 2 Sam Singer San Francisco, CA
Judge 3 Susan Stokes Milpitas, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 11:34AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Gold Solo Dance - Paso Doble

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Casey Brodsky, St. Moritz ISC 1 1 1 3/1  
2. Elliana Pogrebinsky, Peninsula SC 2 2 2 3/2  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Howard Taylor Walnut Creek, CA
Assistant Referee
Accountant Beth Bottos San Jose, CA
Judge 1 Howard Whelan Grass Valley, CA
Judge 2 Sam Singer San Francisco, CA
Judge 3 Susan Stokes Milpitas, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 11:06AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Juvenile Compulsory Moves

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Clare Durant, St. Moritz ISC 1 3 3 1 1 3/1  
2. Sydney Ren, St. Moritz ISC 2 1 2 1 2 5/2  
3. Irene Rojas-Carroll, St. Moritz ISC 3 2 1 3 3 5/3  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Charlotte Canida San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Jean Fahmie Fremont, CA
Judge 1 Beshara Elmufdi San Jose, CA
Judge 2 Rosalie Hauer Saratoga, CA
Judge 3 Liz Martin Fremont, CA
Judge 4 Howard Taylor Walnut Creek, CA
Judge 5 Howard Whelan Grass Valley, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 01:38PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Juvenile Girls Free Skating

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Karen Chen, Peninsula SC 4 2 2 1 2 4/2  
2. Kristy Dang, St. Moritz ISC 2 1 3 7 1 3/2  
3. Diane Zhou, Peninsula SC 3 3 4 2 4 3/3  
4. Michelle Li, Capital City FSC 1 4 1 5 7 3/4  
5. Angela Luo, St. Moritz ISC 5 5 4 6 6 3/5  
6. Eva Spitzen, Peninsula SC 6 6 8 4 3 4/6  
7. Elliana Pogrebinsky, Peninsula SC 8 7 6 3 5 3/6  
8. Kiley Pearl, St. Moritz ISC 9 8 10 9 8 4/9 TOM 34
9. Irene Rojas-Carroll, St. Moritz ISC 10 9 9 8 9 4/9 TOM 35
10. Grace Newman, St. Moritz ISC 7 10 7 10 10 5/10  
Kristy Tse, St. Moritz ISC Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Richard Perez Mountain View, CA
Assistant Referee
Accountant Avonia Dondero Walnut Creek, CA
Judge 1 Denise Barton-Leto San Jose, CA
Judge 2 Dianne Clendenin Santa Rosa, CA
Judge 3 Rosalie Hauer Saratoga, CA
Judge 4 Lisa Talbot Berkeley, CA
Judge 5 Pam Vanderzalm Berkeley, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 07:00PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Juvenile Spins

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Clare Durant, St. Moritz ISC 2 2 1 1 1 3/1  
2. Irene Rojas-Carroll, St. Moritz ISC 1 1 3 2 2 4/2  
3. Sydney Ren, St. Moritz ISC 3 3 2 3 3 5/3  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Charlotte Canida San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Avonia Dondero Walnut Creek, CA
Judge 1 Beshara Elmufdi San Jose, CA
Judge 2 Rosalie Hauer Saratoga, CA
Judge 3 Liz Martin Fremont, CA
Judge 4 Howard Taylor Walnut Creek, CA
Judge 5 Howard Whelan Grass Valley, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 01:29PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Preliminary Compulsory Moves

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Josephine Leingang, Peninsula SC 1 1 1 2 2 3/1  
2. Sarah Sinizer-Hopkins, Peninsula SC 2 2 2 1 1 5/2  
Danielle Platt, Peninsula SC Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Charlotte Canida San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Avonia Dondero Walnut Creek, CA
Judge 1 Beshara Elmufdi San Jose, CA
Judge 2 Rosalie Hauer Saratoga, CA
Judge 3 Liz Martin Fremont, CA
Judge 4 Howard Taylor Walnut Creek, CA
Judge 5 Howard Whelan Grass Valley, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 01:30PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Preliminary Girls Free Skating Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Judy Phan, Peninsula SC 3 2 1 1 1 3/1  
2. Tessa Wood, Peninsula SC 1 6 2 3 1 3/2 TOM 4
3. Allison Rundquist, Peninsula SC 2 1 3 2 6 3/2 TOM 5
4. Olivia Zhang, SC of San Francisco 4 3 6 4 3 4/4  
5. Valerie Palmer, St. Moritz ISC 8 5 5 5 4 4/5  
6. Allison Du, Peninsula SC 5 4 7 7 5 3/5  
7. Jasmine Zhang, Palomares FSC 6 7 8 6 6 3/6  
8. Mikaela Manoogian, St. Moritz ISC 7 8 4 8 8 5/8  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Charlotte Canida San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Avonia Dondero Walnut Creek, CA
Judge 1 Denise Barton-Leto San Jose, CA
Judge 2 Bruce Bell San Francisco, CA
Judge 3 Rosalie Hauer Saratoga, CA
Judge 4 Howard Taylor Walnut Creek, CA
Judge 5 Howard Whelan Grass Valley, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 02:51PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Preliminary Girls Free Skating Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Yuki Kimura, Univ. ISC of San Jose 2 3 3 1 1 3/2 TOM 4
2. Josephine Leingang, Peninsula SC 4 2 1 2 4 3/2 TOM 5
3. Courtney Glickman, St. Moritz ISC 3 1 5 6 2 3/3 TOM 6
4. Deanna Harris, Peninsula SC 5 5 2 3 3 3/3 TOM 8
5. Minami Ogawa, St. Moritz ISC 1 4 4 5 7 3/4  
6. Danielle Lara, St. Moritz ISC 6 6 7 7 8 4/7  
7. Sneha Singh, Peninsula SC 7 8 8 4 5 3/7 TOM 16
8. Sarah Sinizer-Hopkins, Peninsula SC 8 7 6 8 6 3/7 TOM 19
Kaitlyn Landes, Vaca Valley FSC Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Richard Perez Mountain View, CA
Assistant Referee
Accountant Jean Fahmie Fremont, CA
Judge 1 Joan Burns Millbrae, CA
Judge 2 Dianne Clendenin Santa Rosa, CA
Judge 3 Lisa Hernand Riverbank, CA
Judge 4 Sam Singer San Francisco, CA
Judge 5 Susan Stokes Milpitas, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 02:15PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Preliminary Pairs Free Skating

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Deanna Harris, Peninsula SC
Connor Fleming, Peninsula SC
1 1 1 3/1  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lisa Erle* Dublin, CA
Assistant Referee
Accountant Ellen Izuka* San Carlos, CA
Judge 1 Lisa Erle* Dublin, CA
Judge 2 Rosalie Hauer Saratoga, CA
Judge 3 Pam Vanderzalm Berkeley, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 10:30AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Preliminary Spins

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Daniela Ochoa, Peninsula SC 1 2 1 1 1 4/1  
2. Josephine Leingang, Peninsula SC 2 1 2 3 3 3/2  
3. Sarah Sinizer-Hopkins, Peninsula SC 3 3 3 2 2 5/3  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Charlotte Canida San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Page Schorer El Cerrito, CA
Judge 1 Beshara Elmufdi San Jose, CA
Judge 2 Rosalie Hauer Saratoga, CA
Judge 3 Liz Martin Fremont, CA
Judge 4 Howard Taylor Walnut Creek, CA
Judge 5 Howard Whelan Grass Valley, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 01:07PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Preliminary 1 Girls Free Skating

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Sophia Du, Peninsula SC 2 2 3 1 1 4/2  
2. Chelsea Ho, Peninsula SC 1 3 1 3 2 3/2 TOM 4
3. Morgan McKenna, Peninsula SC 3 1 2 2 3 3/2 TOM 5
4. Hannah Calhoun, Palomares FSC 4 4 4 4 4 5/4  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lisa Talbot Berkeley, CA
Assistant Referee
Accountant Jean Fahmie Fremont, CA
Judge 1 Lisa Erle* Dublin, CA
Judge 2 Joyce Burden San Carlos, CA
Judge 3 Charlotte Canida San Francisco, CA
Judge 4 Sam Singer San Francisco, CA
Judge 5 Katherine Specht Napa, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 06:10PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Preliminary 2 Boys Free Skating

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Julian Chow, SC of San Francisco 1 1 1 1 1 5/1  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lisa Talbot Berkeley, CA
Assistant Referee
Accountant Page Schorer El Cerrito, CA
Judge 1 Lisa Erle* Dublin, CA
Judge 2 Joyce Burden San Carlos, CA
Judge 3 Charlotte Canida San Francisco, CA
Judge 4 Sam Singer San Francisco, CA
Judge 5 Katherine Specht Napa, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 06:15PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Preliminary 2 Girls Free Skating Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Ali Godoy, Peninsula SC 1 1 3 4 1 3/1  
2. Marina Capatina, Peninsula SC 2 3 1 1 2 4/2  
3. Dorothy Nguyen, Peninsula SC 4 2 2 3 5 3/3  
4. Lia Dopp, SC of San Francisco 3 6 5 2 4 3/4  
5. Savanna Bott, ISC of Fresno 6 5 3 7 3 3/5  
6. Sarah Chin, St. Moritz ISC 8 4 6 5 8 3/6 TOM 15
7. Taylor Birdsong, St. Moritz ISC 5 7 7 6 6 3/6 TOM 17
8. Kaytlin Smith, Peninsula SC 7 8 8 8 7 5/8  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Mary Panyan Los Gatos, CA
Assistant Referee
Accountant Ellen Izuka* San Carlos, CA
Judge 1 Joan Burns Millbrae, CA
Judge 2 Elaine Ettman Sunnyvale, CA
Judge 3 Rosalie Hauer Saratoga, CA
Judge 4 Richard Perez Mountain View, CA
Judge 5 Sam Singer San Francisco, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 08:41AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Preliminary 2 Girls Free Skating Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Angelique Briggs, St. Moritz ISC 1 1 1 1 1 5/1  
2. Keara McInerney, St. Moritz ISC 2 3 2 3 2 3/2  
3. Christina Yue, SC of San Francisco 3 2 4 2 6 3/3  
4. Esme Curran, SC of San Francisco 4 5 3 4 3 4/4  
5. Beata Vayngortin, SC of San Francisco 5 4 7 5 5 4/5  
6. Melissa Taylor, ISC of Fresno 7 6 5 6 4 4/6  
7. Kaity Gee, Peninsula SC 6 7 6 7 7 5/7  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Sam Singer San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Beth Bottos San Jose, CA
Judge 1 Joan Burns Millbrae, CA
Judge 2 Elaine Ettman Sunnyvale, CA
Judge 3 Rosalie Hauer Saratoga, CA
Judge 4 Mary Panyan Los Gatos, CA
Judge 5 Katherine Specht Napa, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 09:13AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Preliminary 2 Girls Free Skating Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Alicia Freedman, SC of San Francisco 1 1 2 1 1 4/1  
2. Linday Higginbotham, St. Moritz ISC 2 3 1 2 2 4/2  
3. Marisa Peckham, Peninsula SC 4 2 3 3 3 4/3  
4. Evelyn Karin, Peninsula SC 5 4 4 5 4 3/4  
5. Iryna Korovyanko, Capital City FSC 7 5 7 4 5 3/5  
6. Cayana Bergado, Peninsula SC 3 6 5 6 6 5/6  
7. Karin Gandler, Peninsula SC 6 7 6 7 7 5/7  
Alexis Pracar, St. Moritz ISC Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Bruce Bell San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Beth Bottos San Jose, CA
Judge 1 Denise Barton-Leto San Jose, CA
Judge 2 Joyce Burden San Carlos, CA
Judge 3 Joan Burns Millbrae, CA
Judge 4 Richard Perez Mountain View, CA
Judge 5 Katherine Specht Napa, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 09:42AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Preliminary 3 Girls Free Skating Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Kaysie Yu, SC of San Francisco 1 3 1 2 1 3/1  
2. Cindy Zihan Yang, Peninsula SC 2 5 4 1 2 3/2  
3. Sierra Sihavong, ISC of Fresno 3 3 2 3 3 5/3  
4. Daniela Ochoa, Peninsula SC 4 2 3 5 4 4/4  
5. Kaori Hamilton, Peninsula SC 7 7 5 4 5 3/5  
6. Alishah Alperin, SC of San Francisco 6 6 6 7 6 4/6  
7. Karmina Delacruz, Vaca Valley FSC 5 1 7 8 8 3/7  
8. Sophie Post, Peninsula SC 8 8 8 6 7 5/8  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Mary Panyan Los Gatos, CA
Assistant Referee
Accountant Avonia Dondero Walnut Creek, CA
Judge 1 Denise Barton-Leto San Jose, CA
Judge 2 Elaine Ettman Sunnyvale, CA
Judge 3 Rosalie Hauer Saratoga, CA
Judge 4 Mary Panyan Los Gatos, CA
Judge 5 Sam Singer San Francisco, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 08:21AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Preliminary 3 Girls Free Skating Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Tori Hoff, St. Moritz ISC 1 2 1 2 2 5/2  
2. Emily Chin, St. Moritz ISC 2 1 2 1 4 4/2  
3. Katie Forsberg, Peninsula SC 3 3 3 3 1 5/3  
4. Taylor Biever, Vaca Valley FSC 5 5 7 7 3 3/5 TOM 13
5. Toni Carbone, Palomares FSC 6 7 4 5 5 3/5 TOM 14
6. Megan Shah, Peninsula SC 4 4 6 6 7 4/6 TOM 20
7. Shannon LaPoint, Vaca Valley FSC 7 6 5 4 6 4/6 TOM 21
Danielle Platt, Peninsula SC Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Bruce Bell San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Jean Fahmie Fremont, CA
Judge 1 Denise Barton-Leto San Jose, CA
Judge 2 Joyce Burden San Carlos, CA
Judge 3 Richard Perez Mountain View, CA
Judge 4 Katherine Specht Napa, CA
Judge 5 Howard Taylor Walnut Creek, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 09:56AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Preliminary Compulsory Moves

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Keara McInerney, St. Moritz ISC 1 1 1 1 1 5/1  
2. Taylor Birdsong, St. Moritz ISC 3 2 2 5 2 3/2  
3. Marisa Peckham, Peninsula SC 4 3 3 3 3 4/3  
4. Kaity Gee, Peninsula SC 2 4 4 4 4 5/4  
5. Karin Gandler, Peninsula SC 5 5 5 2 5 5/5  
Alexis Pracar, St. Moritz ISC Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Charlotte Canida San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Beth Bottos San Jose, CA
Judge 1 Joyce Burden San Carlos, CA
Judge 2 Laura Elmufdi San Jose, CA
Judge 3 Patt Martin Fremont, CA
Judge 4 Robin Pape Los Gatos, CA
Judge 5 Katherine Specht Napa, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 01:26PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Preliminary Spins

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Taylor Birdsong, St. Moritz ISC 1 1 1 2 1 4/1  
2. Karin Gandler, Peninsula SC 2 2 2 1 2 5/2  
3. Kaity Gee, Peninsula SC 3 3 3 3 3 5/3  
Alexis Pracar, St. Moritz ISC Withdrawn

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Charlotte Canida San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Jean Fahmie Fremont, CA
Judge 1 Joyce Burden San Carlos, CA
Judge 2 Laura Elmufdi San Jose, CA
Judge 3 Patt Martin Fremont, CA
Judge 4 Robin Pape Los Gatos, CA
Judge 5 Katherine Specht Napa, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 01:03PM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Silver Pro-Am Dance Class I - Fourteenstep

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Jessica Catherine Rodriguex, Peninsula SC
Ben Westenberger,=20 Professional
1 1 2 2/1  
2. Meghan O'Neill, Charter Oaks SC
Peter Sasmore, = Professional
2 2 1 3/2  
3. Kendra Verga, St. Moritz ISC
Peter Sasmore, Professional
3 3 3 3/3  
4. Tanisha Shankar, Peninsula SC
Ben Westenberger, = Professional
4 4 4 3/4  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Sam Singer San Francisco, CA
Assistant Referee
Accountant Jean Fahmie Fremont, CA
Judge 1 Joyce Burden San Carlos, CA
Judge 2 Elaine Ettman Sunnyvale, CA
Judge 3 Mary Panyan Los Gatos, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 10:28AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Pre-Silver Pro-Am Dance Class II - European Waltz

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Janice Cook, St. Moritz ISC
Peter Sasmore, Professional
4 1 1 2/1  
2. Susan Volmer, Capital City FSC
Peter Sasmore, = Professional
1 2 2 3/2  
3. Xiao Lin, Peninsula SC
Ben Westenberger, Professional
3 3 3 3/3  
4. Rachel Janowica, Peninsula SC
Sergei Ponomarenko, = Professional
2 4 4 3/4  
5. Laura Elmufdi, Peninsula SC
Peter Sasmore, Professional
5 5 5 3/5  
6. Debbie Hao, Peninsula SC
Ben Westenberger, Professional
6 6 6 3/6  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Howard Taylor Walnut Creek, CA
Assistant Referee
Accountant Page Schorer El Cerrito, CA
Judge 1 Howard Whelan Grass Valley, CA
Judge 2 Elaine Ettman Sunnyvale, CA
Judge 3 Mary Panyan Los Gatos, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 10:45AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Silver Pro-Am Dance Class I - American Waltz

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Karey Shi, Peninsula SC
Ben Westenberger, Professional
2 3 1 2/2 TO 6
2. Kendra Verga, St. Moritz ISC
Peter Sasmore, Professional
4 1 2 2/2 TO 7
3. Meghan O'Neill, Charter Oaks SC
Peter Sasmore, = Professional
1 5 3 2/3  
4. Jessica Catherine Rodriguex, Peninsula SC
Ben Westenberger,=20 Professional
5 2 4 2/4 TOM 6
5. Hannah Fingerhut, Palomares FSC
Peter Sasmore, = Professional
3 4 5 2/4 TOM 7

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Howard Taylor Walnut Creek, CA
Assistant Referee
Accountant Ellen Izuka* San Carlos, CA
Judge 1 Howard Whelan Grass Valley, CA
Judge 2 Elaine Ettman Sunnyvale, CA
Judge 3 Mary Panyan Los Gatos, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 10:59AM (Competition local = time)

Spring Jubilee 2008

Silver Pro-Am Dance Class II - Rocker Foxtrot

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Rachel Janowica, Peninsula SC
Ben Westenberger, = Professional
2 2 1 3/2  
2. Janice Cook, St. Moritz ISC
Peter Sasmore, Professional
1 3 2 2/2  
3. Xiao Lin, Peninsula SC
Ben Westenberger, Professional
3 1 3 3/3  
4. Carol Lewis, Peninsula SC
Peter Sasmore, Professional
4 4 4 3/4  

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Howard Taylor Walnut Creek, CA
Assistant Referee
Accountant Avonia Dondero Walnut Creek, CA
Judge 1 Howard Whelan Grass Valley, CA
Judge 2 Sam Singer San Francisco, CA
Judge 3 Susan Stokes Milpitas, CA
Substitute

Last Updated: Sat, May 17, 2008, 11:23AM (Competition local=20 time)

<= /FONT>=